تیر ۲۲, ۱۴۰۳

گزارش مسابقه اسپرینت و مسابقه اصلی جایزه بزرگ اتریش 2024

راند یازدهم فرمول یک در اتریش توقف کرد و با یک اخر هفته اسپرینت جذابیت بی حد و حصری را به هواداران فرمول یک ارائه کرد. پیروزی مکس ورستپن از ردبول در مسابقه اسپرینت و پیروزی جرج راسل در مسابقه اصلی جایزه بزرگ اتریش باعث شد تا اتریش هم به جمع یکی از جذابترین آخر هفته ها بپیوندد.

گزارش مسابقه اسپرینت

در جایزه بزرگ اتریش مکس ورستپن و لندو نوریس که از ردیف اول کار خود را آغاز می کنند با یکیدگر درگیر می شوند و این رقابت باعث از بین رفتن سریع لاستیک های راننده مکلارن می شود. نوریس در پیچ سوم از ورستپن سبقت می گیرد اما ورستپن با یک حرکت فوق العاده رتبه اول را از نوریس پس گرفته و پس از آن شروع به ایجاد فاصله می کند. نوریس در این حین رده دوم را به هم تیمی خود اسکار پیاستری واگذار می کند.

نوریس در ادامه در تلاش است تا از هم تیمی خود عبور کند که در نهایت از انجام این کار ناتوان می ماند. پشت سر سه راننده برتر جرج راسل،کارلوس ساینز و لوییس همیلتون در حال رقابت با یکدیگر هستند. ساینز با یک استارت و دور آغازین عالی رتبه چهارم را از جرج راسل می گیرد. راسل در دور های بعدی تلاش می کند ا از راانده فراری عبور کند که در نهایت موفق به انجام این کار می شود.

لوییس همیلتون نیز سعی می کند تا از ساینز عبور کند اما بدلیل آسیبی که در مرحله تعیین خط اسپرینت به خودروی خود رسانده است از انجام این حرکت باز می ماند و به رتبه ششم قناعت می کند. در این خین چارلز لکلرک دیگر راننده فراری که کار خود را از رتبه دهم شروع می کرد موفق به کسب دو امتیاز در رتبه هفتم می شود. سرجیو پرز نیز از ردبول به تک امتیاز رتبه هشتم بسنده می کند.

در نهایت این مسابقه با برتری مکس ورستپن، اسکار پیاستری و لندو نوریس به اتمام می رسد و پس از آن، راسل،ساینز،همیلتون،لکلرک و پرز در رتبه های بعدی قرار گرفتند. لازم به ذکر است که خودرو ها پس از این مسابقه قادر به تغییر تنظیمات خود شدند و تیم ها خودرو ها را برای مسابقه اصلی آماده کردند.

گزارش مسابقه اصلی جایزه بزرگ اتریش

در این مسابقه که مکس ورستپن با یک فاصله قاطع چهار دهم ثانیه ای پول پوزیشن را نسبت به لندو نوریس به دست آورده است کار خود را از رده اول آغاز می کند. لندو نوریس از مکلارن و جرج راسل از مرسدس نیز دو نفر برتر پشت سر راننده هلندی هستند. مسابقه آغاز می شود و ورستپن با یک استارت عالی خود را از لندو نوریس دور می کند. در این حین و در دور آغازین جرج راسل برای سبقت از لندو نوریس تلاش می کند اما قادر به انجام این کار نمی شود.

لوییس همیلتون نیز که کار خود را در رتبه پنجم آغاز کرده بود در پیچ یک با یک حرکت سریع و با رفتن بر روی کرب های بیرون پیست از کارلوس ساینز در رتبه چهارم عبور می کند. اما پس از آن و به دستور ناظران مسابقه همیلتون رده را به ساینز بدلیل سبقت از بیرون پیست پس می دهد.

چارلز لکلرک راننده فراری نیز در مسابقه با برخورد با اسکار پیاستری در پیچ اول مجموعه بدشانسی های خود در این آخر هفته را تکمیل می کند و با از دست دادن نیمی از بال جلوی خود به پیت می رود و به رتبه آخر سقوط می کند. در نهایت رانندهخ موناکویی از کسب امتیاز نیز ناتوان می ماند و کار خود را در رتبه 11 به اتمام می رساند.

مسابقه شرایط آرامی را طی می کند. اما لوییس همیلتون در هنگام ورود به پیت لین برای تعویض لاستیک از محدوده مشخص شده فراتر می رود و این باعث دریافت یک پنالتی 5 ثانیه ای می شود.

به استینت آخر مسابقه می رسیم و تیم پیت ردبول با یک پیت کند 8 ثانیه ای فاصله مکس ورستپن و لندو نوریس را از 8 ثانیه به 2 ثانیه می رساند. در ادامه ورستپن با قفل کردن لاستیک ها در پیچ 4 باعث قرار گرفتن نوریس در فاصله زیر یک ثانیه ای خود می شود. در این هنگام رقابت میان این دو راننده شکل می گیرد. لندو نوریس با مزیت لاستیک های نو و خودروی سریعتر شانس زیادی برای برد مسابقه دارد.

به دور 65 می رسیم جایی که لندو نوریس در پیچ سوم در تلاش است تا دیر ترمز کند و با خروجی بهتر از ورستپن عبور کند. در این حال ورستپن نیز دیر ترمز می کند و نوریس با چاشنی عجله می پیچد و دو خودرو با یکیدگر برخورد می کنند. لاستیک عقب سمت چپ راننده ردبول سریعا پنچر می شود و او عملا پیروزی را از دست می دهد. لندو نوریس به دلیل افت فشار شدید لاستیک عقب سمت راست پنچر می شود و او از مسابقه خارج می شود. در این حین او به دلیل عبور مکرر از محدوده پیست 5 ثانیه پنالتی دریافت می کند.

در ادامه جرج راسل که در فاصله 14 ثانیه ای دو راننده پیشتاز قرار داشت پیشتاز مسابقه می شود. مکس ورستپن نیز با تعویض لاستیک خود در رتبه پنجم به کار خود ادامه می دهد. در این حین اسکار پیاستری دیگر راننده مکلارن در تلاش است تا از فراری ساینز عبور کند. او موفق می شود اما سرعت کافی برای مقابله با راننده مرسدس را ندارد و به رده دوم بسنده می کند و راننده مرسدس پیروز جایزه بزرگ اتریش می شود.

عقب تر از رانندگان برتر سرجیو پرز نیز با نیکو هالکنبرگ بشدت درگیر است اما با دفاع فوق العاده راننده آلمانی پرز از دستیابی به رتبه ششم باز می ماند و در رتبه هفتم قرار می گیرد. تیم هاس با یک عملکرد در خشان 12 امتیاز کسب کرد. فرناندو آلونسو از استون مارتین نیز سریعترین دور مسابقه را ثبت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *