تیر ۲۴, ۱۴۰۳

چرا ارتقا و کفی جدید مرسدس در لیست بروزرسانی های رسمی FIA ذکر نشد؟

تیم مرسدس فلور و کفی جدیدی را برای مسابقه جایزه بزرگ اسپانیا در فرمول یک معرفی کرده است، اما این بروزرسانی به طور رسمی در لیست آپدیت های فیا و فرمول یک قرار نگرفته است. در این مقاله به بررسی دلیل و چرایی این موضوع خواهیم پرداخت.

اسناد رسمی FIA که جزئیات بروزرسانی های تیم های فرمول یک برای گرندپری اسپانیا را نشان می دهد، در روز جمعه منتشر شد. در این لیست اما هیچ بروزرسانی برای مرسدس ذکر نشده بود در حالی که افراد این تیم از جمله رانندگان یعین لوییس همیلتون و جورج راسل وعده یک کفی جدید را داده بودند.

در واقع، توتو وولف، مدیر تیم مرسدس، پس از گرندپری کانادا آشکارا در مورد وجود قطعات جدید برای آخر هفته اسپانیا صحبت کرده بود.

مرسدس در اسپانیا

او گفت: “به نظر می رسد ما به طور مستقیم هر آخر هفته عملکرد را به خودرو اضافه می کنیم و چیزهای جدیدی نیز در راه است، بخش های جدیدی در بارسلونا بر روی خودرو قرار خواهند گرفت که باید به ما کمک کند. بنابراین، من بسیار امیدوارم که بتوانیم این مسیر مثبت را ادامه دهیم.”

همانطور که متعاقباً توسط Motorsport.com فاش شد، عنصر اصلی این بسته ارتقاء برای اسپانیا یک کفی جدید بود که یکی از حیاتی ترین عناصر عملکردی خودروهای فرمول یک فعلی است.

به طور معمول، ورود قطعات جدید به مقر تیم ها در پدوک در لیست رسمی فیا ذکر می شوند. این سند تمام مؤلفه‌های جدیدی را که تیم‌ها بر روی خودرو قرار می دهند، اعلام می کند و همچنین توضیحی درباره هدف این ارتقاها ارائه می‌دهد.

این بخشی از الزام ماده 19.1 از مقررات ورزشی فرمول یک است که بیان می کند: “هر مسابقه دهنده باید یک سند خلاصه به فیا ارائه دهد که نام و شرح مختصری از تمام اجزا قطعات جدید که قرار است بر روی خودرو قرار گیرند ارائه کند.

بنابراین، عدم وجود فلور جدید مرسدس در لیست آپدیت های اعلامی فیا می تواند نوید دهنده تاخیر تیم آلمانی در رونده قرارگیری بروزرسانی ها بر روی خودرو باشد.

خودروی مرسدس

بنابراین چگونه مرسدس می تواند فلور جدید خود را در اسپانیا استفاده کرده باشد اما نیازی به اطلاع دهی و توضیح به  FIA در مورد آن نداشته باشد؟ پاسخ‌ها در ویژگی‌ها و تغییرات اسن قطعه نهفته اند.

الزامات ماده 19.1 کاملاً به اجزای جدید آیرودینامیکی و بدنه مربوط می شود. بنابراین در واقع هر چیزی که شکل خود را تغییر داده یا به روشی جدید اصلاح شده است در این لیست قرار خواهد گرفت.

کفی جدیدی که مرسدس معرفی کرده است در واقع تغییری در مشخصات ظاهر و آیرودینامیکی آن نیست، بلکه در وزن آن است زیرا به سادگی  و بدون هیچ تغییر ظاهری می توان یک نسخه سبک تر از نسخه قبلی را تهیه کرد.

بنابراین، این فلور از منظر آیرودینامیکی و از نظر قوانین، رسماً با نمونه قبلی یکسان است. به همین دلیل FIA نیازی به اطلاع رسانی نداشته است. با این حال، از دیدگاه مرسدس، کاهش وزن در چنین ناحیه‌ای از خودرو باید باعث ارتقای عملکرد خودرو شود، به خصوص در پیست های آیرودینامیک محور مانند اسپانیا.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *